Przycinarka do glazury. Spalinowa czy elektryczna?

Przycinarki do glazury to proste urządzenia techniczne, które są jednak niezbędne, kiedy przyjdzie nam dokonać poprawek w ułożeniu glazury. Na rynku wyróżniamy dwa główne modele przycinarek. Spalinowe i elektryczne.

Silnik ma znaczenie

Przycinarki do glazury, które zostały wyposażone w silnik spalinowy, są dużo mocniejsze, silniejsze i mogą dokonywać większych cięć w bardziej twardych i odpornych materiałach. Pierwotnie nie były wykorzystywane do cięcia glazury, zwłaszcza dlatego, że ich wielkości i ciężar nie pozwalają na uzyskanie zbyt dokładnego cięcia. Nie da się jednak ukryć, że olbrzymia moc, tkwiąca w tych urządzeniach jest ich niewątpliwym atutem.

Przycinarki do glazury z silnikiem elektrycznym są dużo słabsze i nadają się do cięcia miękkich materiałów. Jednocześnie są dużo poręczniejsze, lżejsze i mniejsze. Dlatego też dużo łatwiej jest nimi operować podczas pracy. Wydaję się też, że są bardziej stworzone do cięcia glazury. Ponadto przycinarki z tym rodzajem silniki są w stanie uzyskać dużo dokładniejsze cięcia niż przycinarki spalinowe.

Inne atrybuty

Poza dokładnością cięcia, która może wynosić od jednego do dwóch milimetrów, warto też zwrócić uwagę na charakter cięć, jakie może wykonać przycinarka. Mogą one wykorzystywać różne mechanizmy prowadzenia, a przez to mieć możliwość wykonywania cięć w nieco innych płaszczyznach.

O ile zatem cięcie pasów, cięcie po przekątnej i ukosowanie krawędzi to funkcje podstawowe, to nie wszystkie przycinarki posiadają funkcje cięcia seryjnego.