Do czego nadaje się drewno z orzecha włoskiego?

Drewno orzechowe, postawione koło klasycznej sosny oraz ponadczasowego jesionu, jest jednym z bardziej cenionych gatunków drewna w Polsce. W granicach naszego kraju króluje głównie odmiana orzecha włoskiego, jednak można na swojej drodze napotkać także orzech amerykański. Z tego szlachetnego surowca wytwarza się zarówno meble, jak i deski orzechowe, które odznaczają się ponadprzeciętną estetyką, wpisującą się w wiele współczesnych aranżacji.

Jak można się spodziewać zastosowanie drewna orzecha włoskiego (Juglans regia) w przemyśle jest bardzo duże. Pozyskuje się je z drzew zaliczanych do grupy rodziny orzechowatych, szerzej przynależących do tak zwanych bukowców (wyróżnia się aż 15 gatunków orzecha!). Interesująca nas odmiana (orzecha włoskiego) naturalnie występuje na terenie południowo-wschodniej Europy (uprawiany jest w wielu krajach), jak i w Azji (wschodniej, zachodniej i środkowej). Ze względu na szerokie zastosowanie, drewno z orzecha włoskiego jest chętnie wykupywane przez różne firmy stolarskie, oferujące swoim klientom produkty na najwyższym poziomie.

Pozyskiwanie drewna z orzecha włoskiego

Orzech włoski i drewno z niego pozyskiwane to bardzo pożądane surowce, które rozchwytywane są na rynku i przetwarzane na meble oraz deski orzechowe, zachwycające później intensywnym kolorem oraz pięknymi, naturalnymi zdobieniami słoi. Mówiąc o pozyskiwaniu drewna należy zdawać sobie sprawę z tego, że jest ono niezwykle wdzięcznym dla producentów materiałem. Przede wszystkim:

 • orzech włoski bardzo szybko rośnie i przed ścięciem osiąga wysokość do 30 m, przy średnicy 2 m,
 • drewno błyskawicznie schnie i podatne jest na późniejsze sklejanie,
 • surowiec ten bez problemu poddaje się obróbce powierzchniowej – drewno orzechowe łatwo i szybko pokrywa się przeróżnymi lakierami oraz bejcą.

Właściwości drewna orzechowego

Deski z drewna orzechowego nie bez powodu cieszą się tak dużą popularnością wśród najbardziej wymagających architektów. Drewno z orzecha włoskiego to materiał, który:

 • jest bardzo charakterystyczne pod względem prezencji – drewno orzechowe i deski z niego wykonane zdobione są przez duże, jednobarwne naczynia. Rozłożone są one pojedynczo, podwójnie, a nawet po cztery na całym przekroju,
 • ma niejednolitą barwę – drzewo orzechowe składa się z:
  • twardzieli (części wzmacniającej pień) – element ten może przyjąć barwę szaro-żółtą, brązową, a nawet podchodzącą pod czerń.
  • drewna miękkiego (tak zwanej bieli) – ten element drewna orzecha włoskiego jest szary, biało-szary lub siwy.

Cechy/parametry drewna z orzecha włoskiego

Do czego nadaje się drewno z orzecha włoskiego? Aby móc to jednogłośnie stwierdzić wypada przypatrzeć się jego właściwościom. Należy tu chociażby wspomnieć o tym, że:

 • drewno orzechowe jest niezwykle twarde – jego klasa twardości to III według skali  Brinella,
 • drewno z orzecha włoskiego jest łupliwe co oznacza, że łatwo poddaje się obróbce. Jego dużym atutem jest również fakt, że w przeciwieństwie do innych wariantów drewna jest średnio-ciężkie,
 • zastosowanie drewna orzecha włoskiego jest szerokie ze względu na jego reakcję na suszenie. Nawet po wyschnięciu nie zmienia ono swoich wymiarów. Nie robią również na nim wrażenia kwasy.

Bardzo znaną właściwością drewna orzechowego jest także fakt, że twardnieje ono pod wpływem wody. Jego powierzchnia jest również przystosowana do nanoszenia różnych substancji, dzięki czemu można ją polerować, dowolnie barwić, czy też lakierować. Są to idealne właściwości dla materiału, z którego wykonywane są naturalne podłogi drewniane, pięknie prezentujące się przez wiele lat.

Zastosowanie

Zastosowanie drewna z orzecha włoskiego jest nieocenione w polskiej, a także zagranicznej gospodarce. Materiał ten wykorzystuje się do produkcji:

 • eleganckich parkietów oraz podłóg,
 • drzwi oraz słupów,
 • stylowej boazerii.

Jako producent podłóg drewnianych często i z przyjemnością sięgamy po ten materiał, który wraz ze wzrostem świadomości konsumenckiej, coraz chętniej wybierany jest przez naszych klientów. Szczególnie polecana jest przez nas:

 • Deska Orzech Elegance,
 • Deska Orzech Premium.