Jak dezynfekować pomieszczenie w przypadku koronawirusa?

Obecna rzeczywistość pandemii wymaga podjęcia specjalnych środków ostrożności, szczególnie w tych miejscach, które narażone są na największe ryzyko zakażeń. Dezynfekcja powinna obejmować przede wszystkim przestrzenie publiczne – instytucje, firmy, szpitale, gabinety stomatologiczne i lekarskie. Jeśli w mieszkaniu przebywały osoby zakażone lub mające kontakt z osobą zarażoną, taka dezynfekcja musi objąć również przestrzeń prywatną. Ważne jest również oczyszczanie powietrza. Jak korzystać z usług dezynfekcji i dekontaminacji powietrza? Które z nich są rzeczywiście wiarygodne?

Zapobieganie zakażeniom koronawirusa

Warto podkreślić, że zapobieganie zakażeniom polega głównie na przestrzeganiu podstawowych zasad higieny, czyli: starannego i częstego mycia rąk, nie dotykania twarzy, oczu i ust, a także zasłaniania ust podczas kichania i kaszlu. W kontaktach międzyludzkich zalecane jest stosowanie maseczki ochronnej lub zasłanianie ust i nosa przy pomocy części odzieży. Doraźna dezynfekcja może polegać na użyciu żelów antybakteryjnych do rąk (wyłącznie na bazie alkoholu), ale ważne jest też szersze działanie i skuteczna dezynfekcja pomieszczeń i znajdujących się w nich powierzchni płaskich. Dlaczego jest to ważne? Koronawirus utrzymuje się na powierzchniach od kilku godzin do nawet kilkunastu dni. Wszystko zależy od rodzaju powierzchni, temperatury powietrza i stopnia wilgotności. Są to czynniki decydujące o czasie przetrwania koronawirusa.

Dezynfekcja koronawirusa w przestrzeniach narażonych na wzrost zakażeń

Największe ryzyko zakażenia koronawirusem jest tam, gdzie przebywają duże skupiska ludzi lub w odstępach czasowych pojawiają się po prostu kolejne osoby – np. pacjenci w gabinetach lekarskich lub klienci w zakładach fryzjerskich. U jednej osoby koronawirus może rozwijać się bezobjawowo, ale u drugiej rozwinie się w taki sposób, że stanie się bezpośrednim zagrożeniem życia. Wielu sytuacji nie da się przewidzieć, dlatego poza wymienionymi już miejscami, rozsądna jest profilaktyczna dezynfekcja i sterylizacja powietrza również w przestrzeni:

 • szpitala,
 • apteki,
 • żłobka,
 • przedszkola,
 • szkoły,
 • domu opieki,
 • salonu kosmetycznego,
 • hotelu,
 • restauracji,
 • urzędu,
 • biura.

Sterylizacja powietrza i dezynfekcja powierzchni

Zlecenie cyklicznej lub interwencyjnej usługi dezynfekcji koronawirusa wiąże się z planowaniem i przygotowaniem miejsca do działania (niestety często przerywającego pracę danego zakładu). Właściciel lokalu zmuszony jest też do poszukiwania wiarygodnej firmy, która specjalizuje się faktycznie w dezynfekcji, a nie jest np. serwisem sprzątającym, rozpoczynającym posługiwanie się terminem dezynfekcji w ramach marketingu. Taka dezynfekcja może okazać się później nieskuteczna. Czy istnieje jakaś alternatywa dla procesu oczyszczania powierzchni z wirusów i bakterii? Na szczęście tak – może nią być regularne ozonowanie przy pomocy ozonatorów. Zalecana jednocześnie sterylizacja powietrza również może odbywać się za pomocą urządzeń technologicznych, bez konieczności zlecania usług z zewnątrz.

Jak działają sterylizatory powietrza i ozonatory?

Sterylizatory powietrza oparte na nowej i skutecznej technologii oferuje firma Novaerus. 99,99% wirusów, bakterii i grzybów, zlikwidowane zostaje w ciągu ułamka sekundy, co potwierdziło ponad 50 badań na całym świecie. Eliminacja koronawirusa polega w tym przypadku na działaniu pola plazmowego. Urządzenia nazywane sterylizatorami powietrza mogą być ustawione w dowolnym miejscu, stając się elementem stałego wyposażenia. Są przystosowane do ciągłej pracy i na bieżąco oczyszczają powietrze. Dodatkowym atutem sterylizatorów jest bezpieczeństwo człowieka – nawet, jeśli urządzenie jest włączone i trwa proces sterylizacji powietrza, w pomieszczeniu mogą przebywać ludzie, wykonując swoją dalszą pracę lub korzystając z usług lekarza, fryzjera, kosmetyczki czy księgowej.

Ozonowanie jest z kolei procesem dezynfekującym powierzchnie. Ozon, czyli Tritlen (O3) to alotropowa odmiana tlenu, nazywany inaczej aktywnym tlenem. Ozon jest cięższy od powietrza i opadając na powierzchnie płaskie, odkaża je. Skutecznie działa na bakterie, wirusy i zarodniki grzybów. Jest całkowicie bezpieczny.

Współczesna dezynfekcja koronawirusa

Wirusy były, są i będą, ale jako ludzie zdobywamy coraz większą wiedzę. Wynajdujemy też narzędzia skutecznej walki, optymalizując je w najlepszy, możliwy sposób. Aby zdezynfekować  zarówno prywatne, jak i publiczne miejsce, nie trzeba wynajmować specjalnych usług, ale można zainwestować w bezpieczne, wydajne i estetyczne sterylizatory powietrza lub ozonatory. Urządzenia łączą w sobie prawie 100% skuteczności i dyskrecję działania – chociaż nie zwracają na siebie uwagi, pracują non stop, pomagając w zachowaniu zdrowia.

 

Po więcej informacji: https://oddychajzdrowo.com/