Jak wybrać fotelik samochodowy?

Dobrze dobrane foteliki samochodowe dla dzieci to podstawa bezpiecznego podróżowania pociech – tym bardziej, iż przepisy obowiązujące w Polsce jasno określają, iż niemal każde dziecko poniżej 150 centymetrów wzrostu (z pewnymi wyjątkami) musi być przewożone właśnie w taki sposób.

Dlatego tak istotne jest odpowiednie wybranie tego produktu, którego podstawowym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w podróży. Na szczęście ilość dostępnych na rynku modeli jest tak duża, iż każdy znajdzie dla siebie odpowiednie foteliki samochodowe sklep, posiada bardzo szeroki asortyment. A jak wybrać bezpieczne foteliki samochodowe? Oto kilka podstawowych rad.

Krok pierwszy – waga dziecka

Pierwszym i najważniejszym kryterium przy wyborze fotelika dla dziecka jest waga pociechy. W tym przypadku rodzic bądź opiekun powinien zwracać uwagę na następujące oznaczenia: 0 (dla dzieci poniżej 10 kilogramów), 0+ (dla dzieci poniżej 13 kilogramów), I (dla dzieci od 9 do 18 kilogramów), II (dla dzieci od 15 do 25 kilogramów) i III (dla dzieci od 22 do 36 kilogramów).

W przypadku niemowlaków obowiązkowo należy sprawdzić, czy dany fotelik jest odpowiedni już dla kilkudniowych maluchów (powinien posiadać wkładkę zapobiegającą kołysaniu się główki na boki). Zatem oczywiste jest, iż na przestrzeni lat niezbędne będzie co najmniej kilka modeli. Gdzie znaleźć takie foteliki samochodowe sklep? To szeroki wybór fotelików dla każdej kategorii wagowej.

Krok drugi – podstawowe certyfikaty

Oprócz dobrania kategorii wagowej niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na to, czy dany fotelik samochodowy posiada homologację ECE (czyli europejski certyfikat bezpieczeństwa) oraz jak wypada w niezależnych testach zderzeniowych. Dobry sklep z fotelikami samochodowymi powinien sprzedawać tylko te sprawdzone modele, które w testach zderzeniowych osiągnęły notę 5 lub 4. 

O czym jeszcze należy pamiętać wybierając foteliki dla dziecka? Warto dobierać go do konkretnego modelu auta, co zapewni jego stabilne zamocowanie. A ile kosztują foteliki samochodowe? Ceny są bardzo zróżnicowane i uzależnione od tego, jakie są to foteliki samochodowe sklep, oferuje szeroki wybór każdemu rodzicowi.