Usprawnienie i automatyzacja procesów magazynowych – sposób na skuteczne zarządzanie?
Konkurencyjny rynek wymusza na firmach produkcyjnych i logistycznych wprowadzanie wielu usprawnień. Jednym z nich jest automatyzacja magazynowania, która pozwala na uzyskanie przewagi nad innymi przedsiębiorstwami. W jaki sposób automatyzacja procesów magazynowych wpływa na koszty i sposób produkcji?
- przyspiesza działania,
- pozwala na wydajniejszą i dłuższą pracę, ponieważ maszyny, inaczej niż ludzie, mogą pracować nawet 24 godziny na dobę,
- zmniejsza koszty produkcji, jak również finalnego produktu,
- pozwala wyeliminować błędy lub zmniejszyć ich liczbę,
- ogranicza koszty zatrudnienia.
Dzięki swoim zaletom automatyzacja procesów magazynowych pozwala firmom nadążyć za rosnącymi potrzebami Klientów oraz popytem.
Optymalizacja magazynów w Polsce – czy to się opłaca?
Dotychczas automatyzacja magazynów królowała w Stanach Zjednoczonych i krajach Europy Zachodniej, które już dawno dążyły do ograniczenia ludzkiej pracy i jej zastąpienia przez maszyny. W Polsce na taki skok technologiczny decydują się przede wszystkim przedsiębiorstwa z kapitałem zagranicznym – firmy produkcyjne i centra logistyczne dużych sieci handlowych. Firmy z rodzimym kapitałem często zastanawiają się:
- czy automatyzacja procesów magazynowych naprawdę się opłaca,
- jaki będzie ostateczny koszt inwestycji.
Na obawy polskich firm wpływa przede wszystkim brak doświadczenia i rzetelnej wiedzy. Dlatego też, jeśli chcemy wprowadzać zmiany w swoim przedsiębiorstwie, warto skonsultować się ze specjalistami, którzy podpowiedzą, jak to zrobić i na co zwrócić uwagę. Przeprowadzą przydatny audyt magazynu, który pokaże, co można poprawić. Zapewnią także kompleksowe projektowanie i wdrażanie magazynów zgodnie z najnowszymi technologiami, co pozwoli zyskać przewagę w danej branży.
Warto podkreślić, że do wzrostu konkurencyjności konieczne są inwestycje. Zakup maszyn, przyspieszających produkcję i poprawiających jej technologię, to duży wydatek, który jednak zwróci się w dłuższej perspektywie. Konkurencyjne produkty obronią się na rynku, a zwiększona sprzedaż (przy niższej cenie jednostkowego produktu) wpłynie na wzrost zainteresowania Klientów. Maszyna będzie w stanie wykonać znacznie więcej pojedynczych produktów, pracuje wydajniej, bez błędów, których nie da się wyeliminować przy pracy ludzkiej. Automatyzacja magazynowania i produkcji przynosi zatem długofalowe zyski w postaci większej sprzedaży.
Czy automatyzacja magazynów będzie tańsza?
Nowoczesna technologia wkracza nie tylko do naszego życia prywatnego – pojawia się także w przedsiębiorstwach. Już dziś istnieją w Polsce firmy, które z powodzeniem wdrażają automatyzację magazynowania, np. takie jak Amazon. Do wzrostu popularności automatyzacji przyczyni się także dostęp do wiedzy technologicznej. W najbliższych latach automatyzacja magazynowania powinna stać się dostępna dla większej liczby podmiotów – przede wszystkim ze względu na to, że takie usługi będą stopniowo tanieć, ale także ze względu na liczne możliwości dofinansowania na rozwój firmy, które można pozyskać z funduszy Unii Europejskiej. Jakie rodzaje magazynów już dziś są zautomatyzowane? Między innymi magazyny wysokiego składowania (WMS), które pozwalają zaoszczędzić powierzchnię magazynową.
Automatyzacja magazynowania w Europie
Wiele firm w Europie Zachodniej już dziś wprowadziło automatyzację. Jednak w niektórych krajach, w których koszty pracy nie są zbyt duże, znacznie korzystniejsza wydaje się tzw. pół-automatyzacja. Pozwala ona na zwiększenie konkurencyjności, znacznie ograniczając nakłady. Można ją zastosować w istniejącej infrastrukturze, bez konieczności przebudowywania budynków czy tworzenia nowych. Proces magazynowy staje się dzięki temu wydajniejszy, a zyski można osiągnąć znacznie szybciej. Dzięki temu automatyzacja procesów magazynowych nie eliminuje w pełni czynnika ludzkiego – często maszyna może pracować 24 godziny na dobę, ale pracownik musi ją uruchomić.
Jakość i efektywność automatyzacji magazynowania
Procesy magazynowe w logistyce są często bardzo skomplikowane, dlatego jakość i efektywność automatyzacji magazynowania zależy między innymi od zastosowanych technologii i wcześniejszej analizy procesów logistycznych, która wskazuje, w jakich obszarach można wprowadzić usprawnienia. Jak zwiększyć konkurencyjność firmy bez zwiększania powierzchni magazynowej i zatrudnienia kolejnych pracowników? Warto zainwestować m.in. w wyposażenie optymalizujące obsługę i tzw. systemy WMS. Dzięki nim pracownicy pracują na mniejszej przestrzeni magazynowej (w konkretnych sektorach) i mogą jednocześnie kompletować produkty do kilku zamówień. Automatyzacja procesów magazynowych zwiększa tym samym efektywność pracy – w tym samym czasie pracownicy są w stanie skompletować więcej zamówień i obsłużyć większą liczbę klientów.
Dlaczego automatyzacja magazynowania to opłacalna inwestycja?
Nie da się stale powiększać powierzchni magazynu ani liczby pracowników. Rozwiązaniem jest automatyzacja procesów magazynowych, która pozwala zwiększyć wydajność i efektywność pracy bez poszerzania istniejących zasobów. Właściwie dobrany system do automatyzacji pozwoli w pełni wykorzystać możliwości. Jeśli chcesz, by procesy logistyczne w Twojej firmie zostały w pełni zautomatyzowane, zainwestuj w profesjonalne doradztwo.