Poręcze do nauki chodzenia – jakie wybrać?

Bywają w życiu takie sytuacje, przez które człowiek traci kontrolę nad swoim ciałem oraz umiejętności zdobywane przez lata. Częstym problemem wśród poszkodowanych jest zwiększenie mobilności poprzez pracochłonny proces nauki chodu. Na szczęście na rynku dostępne są akcesoria pomagające w powrocie do pełnej sprawności. Rehabilitacja po wypadku nie musi być nieprzyjemnym doświadczeniem. Wystarczy dobrać odpowiednie przyrządy do nauki chodzenia. O jakich pomocach mowa? Poznaj odpowiedni sprzęt medyczny.

Pionizacja postawy – pierwszy etap powrotu do sprawności

Pionizacją zazwyczaj rozpoczyna się przed całą nauką chodzenia. Jest ona istotna szczególnie wtedy, kiedy pacjent spędził wiele godzin w pozycji leżącej, ponieważ jego stan zdrowia nie pozwalał na przemieszczanie oraz poruszanie się. Cały proces polega na wykonywaniu odpowiedniego treningu, który początkowo wykonywany jest na leżąco, a następnie siedząco. Są to ćwiczenia izometryczne, czynne wolne i wzmacniające kończyny. Dzięki nim pacjent zwiększa elastyczność swoich więzadeł oraz utrzymuje prawidłowy zakres ruchomości. Równie ważne są mięśnie, które również ćwiczone są w ten sposób – muszą one mieć dużo siły, aby stabilizować ciało w pozycji pionowej. Wielu fizjoterapeutów wprowadza trening razem z ćwiczeniami oddechowymi. Następnie dobierane są odpowiednie narzędzia do nauki chodzenia, takie jak: poręcze, schody oraz specjalny tor do nauki chodzenia.

Pacjent nigdy nie pozostaje sam sobie. Musi być on pod stałą opieką personelu medycznego. Nie tylko jego kondycja fizyczna jest istotna, ale również psychiczna. Złe samopoczucie wpłynie na efekty. Kiedy pacjent nabędzie umiejętność samodzielnego wstawania oraz prawidłowego utrzymywania postawy stojącej, można zacząć wprowadzać poręcze do nauki chodzenia, a z czasem – wraz z rosnącymi postępami chorego, schody do nauki chodzenia.

Jaki przyrząd do nauki chodzenia wybrać?

Po prawidłowej pionizacji można przejść do rozpoczęcia właściwej nauki chodu. Jeśli pacjent opanował niezbędne czynności umożliwiające mu przyjęcie prawidłowej postawy ciała oraz poruszania się w pewnym stopniu, to oznacza to, że proces pionizacji przebiegł prawidłowo i można sięgnąć po odpowiednie przyrządy do nauki chodzenia. Pomogą one w uzyskaniu wymaganej siły mięśniowej oraz zadbają o zakres ruchomości w stawach. Zanim jednak wybierze się, jakikolwiek sprzęt, powinno się poznać możliwości i wybrać tę, która sprawdzi się najlepiej. Pacjent może korzystać ze schodów do nauki chodzenia, poręczy, chodzików, kul łokciowych i innych przyrządów do nauki chodzenia. Co warto wiedzieć o pomocach dostępnych na rynku?

Jednym z częstych wyborów są poręcze do nauki chodzenia. Przez wielu uważane za praktyczny przyrząd do nauki chodzenia. Stanowią jedyny w swoim rodzaju sprzęt dla osób, które na skutek wypadku straciły swoje zdolności ruchowe i potrzebują wsparcia w powrocie do codzienności. Stosowane zazwyczaj przy kontuzjach, urazach, jak i udarach mózgu. Poręcze do nauki chodzenia wzmacniają mięśnie odpowiedzialne za odpowiednią stabilizację pacjenta i wpływają na mobilność tułowia, która jest niezwykle istotna podczas powrotu do pełni sił. Poręcze do nauki chodzenia to wzorce chodu dla osób ze schorzeniami neurologicznymi i nie tylko. Również seniorzy często korzystają z tego rozwiązania. Są one niesamowicie wygodne, ponieważ mają możliwość regulacji wysokości oraz szerokości.

Droga, którą porusza się człowiek pełni sił, nie jest równa ani prosta. Zazwyczaj znajduje się na niej wiele przeszkód utrudniających płynne przemieszczanie się. Osoba wracająca do sprawności ruchowej musi być odpowiednio przygotowana na wszelkie wyzwania i dlatego stworzone zostały schody do nauki chodzenia. Ich zadaniem jest umożliwienie treningu pacjentowi, aby z czasem nabierał on prawidłowego wzorca chodu i omijał przeszkody, zachowując balans. Używanie schodów do nauki chodzenia wymaga bacznej obserwacji fizjoterapeuty, który w razie potrzeby skoryguje technikę przemieszczania się po stopniach. Jacy pacjenci skorzystać mogą ze schodów do nauki chodzenia? Ci, którzy przeszli operację wymiany stawy kolanowego lub biodrowego, chorują na wszelkie choroby neurologiczne lub mają za sobą ciężki udar mózgu. Systematyczne ćwiczenia i nieoceniona pomoc specjalisty pomogą pacjentowi szybko wrócić do pełni sił.

Niezależnie czy wybrany zostanie tor do nauki chodzenia, schody imitujące prawdziwe przeszkody, czy specjalne poręcze. Najważniejsze jest, aby pacjent wrócił do sprawności ruchowej, a tylko przyrządy do nauki chodzenia i profesjonalny fizjoterapeuta pomogą mu przejść cały proces prawidłowo.